Otizmde Erken Farkındalık Önemlidir

Sağlıklı gelişim gösteren bir çocuk 1 aylıkken yakınları ile göz teması kurmaya, 2 aylıkken gülümsemeye, 6 aylıkken agulamaya başlar.  1 yaşındayken artık bolca göz teması kuruyor, “ceee” oyunlarına tepki veriyordur. 1,5 yaşında ise artık işaret dilini kullanmaya başlamıştır.  Otizm belirtileri gösteren bir çocukta ise süreç çok daha farklı işleyecektir.

Otizm bir sosyal ilişki kurma problemi olarak tariflenebilir. Bu çocuklar sıklıkla 2-3 yaşlarındayken konuşma gecikmesi nedeniyle doktor kontrolüne getirilirler. Çoğu aile önceki çocuklarından ya da ilk çocukları ise çocuğun yaşıtlarından gördükleri kadarıyla, çocuklarının bazı sorunları olduğunu aslında çok daha öncesinde fark ederler. Ancak böyle bir olasılığı kabullenme süreci aile için oldukça zorlayıcıdır. Zamanla sorunların kendiliğinden düzeleceğine, bazı çocukların geç konuşacağına inanmak isterler.

Çocuğumuz için yapabileceğimiz en büyük iyilik öncelikle bir sorun olduğunu kabul etmekle başlayacaktır. Seslenildiğinde ismine bakmamak ya da nadiren bakmak; göz temasının az ya da hiç olmaması; konuşmanın hiç olmaması, anlamsız ya da tekrarlamalardan oluşan konuşma; parmakla işaret etmeme;  dönen cisimlere aşırı ilgi, kanat çırpma, kendi etrafında dönme, parmak ucunda yürüme gibi tekrarlayan hareketler; diğer çocuklara ve canlılara ilgi göstermeme şüphe uyandırmalıdır.

Otizm oldukça geniş bir aralığı kapsar. Bazı çocuklar tüm bu çekirdek belirtileri yoğun bir şekilde gösterirken bazıları ise daha azını gösterirler. Bazen de sadece bu alanda uzman bir hekim dışında bunu anlamak çok zor olabilir. Bu çocuklarda belirtiler daha silik olmakla birlikte, garip davranışlar, şakadan anlamama, arkadaşlık kurma ve sürdürmedeki güçlükler, normalden bir sapma hissedilecektir. Eğer çocuğunuz ile ilgili şüpheleriniz varsa bir çocuk psikiyatri hekiminden görüş almanız uygun olacaktır. Çünkü otizm ile ilgili özel eğitim, sosyal beceri eğitimi gibi müdaheleler erken dönemde çok daha etkin sonuçlar vermektedir.

Otizm ile ilgili en etkili tedavi yöntemi özel eğitim ya da sosyal beceri eğitimine yönelik psikoterapi ve uygulamalardır. Bunun dışında eşlik eden diğer tıbbi durumlar için ilaç tedavisi başlanabilir. Diyet ve ağır metal şelasyon tedavisi gibi alternatif uygulamaların yararlı olduğuna dair yeterli tıbbi kanıt yoktur.

Bir sonraki yazıda buluşmak dileğiyle.

Sevgiyle kalın…