Panik Atak

Panik bozukluk yineleyen beklenmedik panik ataklara yoğun bir korku veya yoğun bir içsel sıkıntının eşlik ettiği psikiyatrik tablodur. Çarpıntı, terleme, titreme, boğuluyor gibi olma, göğüs ağrısı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, bayılacak gibi olma, uyuşmalar, kontrolünü kaybetme, çıldırma korkusu ve ölüm korkusu gibi belirtiler görülebilir.

Panik bozuklukta hasta, yeniden panik atak geçirmekten kaçınmak için kapalı yerlerde kalmama, otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanmama, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlardan uzak durma gibi kaçınma davranışları geliştirebilir.

Panik atak tedaviyle tamamen düzelen rahatsızlıklardandır. Bugün için etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış iki türlü tedavisi vardır. Bunlar İlaç tedavisi ve Bilişsel-davranışçı terapidir.

İlaç tedavisinde; beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek Panik Ataklarını önleyen ilaçlar kullanılmaktadır.

Bilişsel davranışçı terapide; hastanın panik atağını başlatan durumlar, hastanın otomatik düşünceleri, kaçınma davranışları tespit edildikten sonra adım adım exposure(yüzleştirme) aşamasıyla hastanın hastalıkla başa çıkması sağlanmaya çalışılır.

En iyi sonuç bu iki çeşit tedavinin birlikte uygulanması ile alınmaktadır.