Sakarya Öfke Kontrolü

Öfke tüm diğer duygularımız kadar olağan ve önemli bir duygudur. Bu duygu insan benliğinin en önemli parçalarından birisidir. Öfke anlık, durumsal ve sürekli olabilen bir durumdur. Anlık olarak öfkelenme durumu oldukça normal bir durum iken sürekli öfkelenmek bireylerin ruhsal bir problemi olduğunu düşündürür. Öfkenin boyutu da önemlidir, aşırı olarak yaşanılır ise bireylerin sağlığına ve ilişkilerine ciddi anlamda zarar verir.

Olumsuz olan öfke duygusu değil, öfke ile yapılan kontrolsüz davranışlardır. Günlük hayatımızda stresli geçen zaman dilimleri, bireylerin bastırılan duyguları ve belli edilemeyen his ve kaygılar öfkenin kontrol altına alınmasını engelleyen önemli unsurlar arasındadır. Günümüzde öfke kontrolü toplumsal olarak oldukça önemli olan bir durum haline gelmiştir. Öfke ve ruhsal bozukluklar aile içerisinde şiddet dahil pek çok probleme neden olabilir. Öfke kontrol bozukluğu; kişilerin sosyal çevrelerinde dışlanmasına, dürtülerini kontrol etmek konusunda zorlanan diğer bireyler ile bir araya gelerek birbirlerini olumsuz etkilemelerine, alkol ve madde gibi bağımlılıklara yatkın hale gelmelerine neden olabilmektedir. Sakarya öfke kontrolü ile ilgili çalışmaların başlatıldığı şehirlerden biridir. Sakarya bölgesinde yapacağımız çalışmalar bu bölgede öfke kontrolü ile alakalı olarak problem yaşayan bireylere yardım etmek üzerine odaklanacaktır.

Öfke Kontrolünün Toplumsal Olarak Önemi

Toplumda bireylerin öfke kontrol problemlerinin olmasında aile ilişkilerinin rolü büyüktür. Çocuğun aile ve sosyal çevresinin davranış kalıpları bireylerin ruhsal yapılarının nasıl gelişeceğini belirleyen önemli faktörlerden biridir. Şiddete meyilli büyüyen çocuklar çoğunlukla aile içerisinde şiddete tanık olmuş ya da maruz kalmış, televizyonda izlememesi gereken film ve dizilerde geçen şiddet olaylarına tanık olmuş, ya da mahalle ve akran çevrelerinde şiddet ile tanışmışlardır. Yapacağımız çalışmalar ile bireylerin öfkelerini kontrol altına almayı amaçlıyor ve bu şikayetten bizlere başvuran kişilerin problemlerini çözmeyi önemli bir amaç olarak görüyoruz.